Rickshaw Kullanan Dolandırıcılar

Londra merkezde bol bol rickshaw veya diğer bir adı ile pedicab denen bisiklet taksilerden görürsünüz. 3 tekerlekli bu taşıtları kullananlar turistlerin ilgisini çekmek için her türlü yönteme başvurmaktadırlar. Yüksek sesli müzik çalarak ilgi çekmek ve trafikte taksi ve otobüs sürücüleri ile atışmak, hayatlarının günlük bir parçası. Her ne kadar bu kişilere cephe almak adına bu yazıyı yazmasam da sizleri son dönemlerde oldukça artan bir dolandırıcılık çeşidi konusunda uyarmak istiyorum.

Normalde işini ehli ile yapan bu arkadaşlar 10-15 dk lık sürüşle götürdükleri güzergah için müşterilerinden 5-10 pound civarı almaları gerekirken bazıları servis ücreti diye astıkları kağıtta astronomik rakamlar talep ediyorlar. Binen turistler, İngilizceleri iyi değilse veya dalgınlıklarına gelip yazanı/söyleneni anlamadılarsa da 10 dk sürüş sonrası 100-200 pound arası para kaptırıyorlar.  İşin daha kötü yanı ise rickshaw sürücüleri zaten bilerek yaptıkları bu dolandırıcılığı gizlemek için hiç kimseye net olarak ne fiyat ödeyeceğini baştan anlatmamaları. 200 pound ücretin 10 dk’lık bir ulaşım için ne kadar fazla olduğunu zaten konuşmaya gerek yok…

Şimdi gelelim bugün internete yüklenen bir videoya. Taksi şöfürü bir rickshaw’un arkasında durup yaşananları kameraya alıyor. 10 dk’lık mesafede ulaşım gerçekleştirdikten sonra turistlerden tam 206 pound talep eden rickshaw sürücüsü son derece soğuk kanlı bir şekilde bu talebini yineliyor. Yoldan geçen birisi de taşıdığı mesafeyi sorup talep ettiği parayı öğrenince tepki göstererek uzaklaşıyor. Sonrasında polis gelip iki tarafı da dinliyor ve rickshaw sürücüsüne yaptığının adil olmadığını söylüyor. Rickshaw sürücüsü ise çalıştığı firmanın adını veriyor ve tariflerinin bu şekilde olduğunu yineliyor. Polis için de oldukça zor bir durum zira net bir şey söylemeleri pek mümkün değil. Tek bir şeyden eminim ki baştan bu kadar çok ödeme yapmaları gerekeceğini bilselerdi o turistler asla binmezlerdi. Doğal olarak taksi ücretinden fazla tutmayacağını düşünmüş olabilirler. Adil olmayan bir şekilde insanları kandıran bu bazı rickshaw/pedicab sürücülerine karşı dikkatli olunuz. Tavsiyem, eğer binecekseniz, gideceğiniz yeri söyleyip ne kadar ücret istediğini baştan öğrenin.


Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisment ad adsense adlogger