Türkiye – İngiltere Para Göndermek

Türkiye – İngiltere Para Göndermek
  • Ülkeler arası para göndermek için hangi yöntem kullanılmalı?
  • Nasıl daha az masrafla para gönderebilirim?

Para göndermek istiyorsunuz ama en iyi yöntem nedir karar veremediniz. Arkadaşlarımın da kullandığı bir yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yukarıda en sık sorulan iki soruyu listeledim. Bunlara cevabım ise benim de kullandığım bir yöntem olan Transferwise.

 Türkiye’den İngiltere’ye 1000 TL göndermek için 9.90 TL ücret alınıyor.

Şuan Türkiye’den para gönderimi yapmıyorlar. Yazıyı hazırladığımda bu hizmet karşılıklı sunulmaktaydı. Bilginize…

Transferwise Ile Para Gondermek

 

Firma Hakkında

Öncelikle bu site hakkında kısa bir bilgi vereyim. Para gönderiminde yaşanılan aksaklıklar ve bankaların çok yüksek kesinti yaptığı bilinen bir gerçek. Skype’ın kurucuları bunu çözmek için bir araya geliyor ve çok daha ucuza para göndermeyi olanak kılacak bir yöntem geliştiriyorlar. Sonrasında ise dünyaca ünlü girişken iş adamı Sir Richard Branson’dan 25 Milyon dolarlık bir yatırım alıyorlar.  Klasik bir start-up başarı hikayesi.

Nasıl Para Gönderiliyor?

Para göndermek çok basit.  İngiltere ve Türkiye arası para gönderimi yapabiliyorsunuz. Türkiye’deki banka hesabına TR olarak aktarılıyor. Kesilen ücret ise o kadar düşük ki, şuana kadar bankanız ile para gönderimi yaptıysanız, kaybettiğiniz paraya siniriniz bozulacak…

Yıllar önce benim de başıma gelmişti. Bir Türk bankasındaki paramı, yine İngiltere’de bu bankanın şubesine aktarmak istediğimde, her işlem için çok yüksek kesinti yapmışlardı. Neyse ki bir kaç defa ödeyip sonra alternatif yöntemler bulmuştum. 🙂 Aşağıda,  göndermek istediğiniz miktarı girerek işleme başlayabilirsiniz.

  1. Tıklayın ve ne kadar göndereceğinizi yazın. Dilerseniz kendi hesabınıza veya başkasının hesabına aktarabilirsiniz.
  2. Transferwise hesabınıza bulunduğunuz ülkenin kurunda para aktarın (TR de ise Türk Lirası, İngiltere’de ise GBP aktarıyorsunuz). Internetten alışveriş yapıyor gibi, debit kart ile ödeme yapabilir veya banka havalesi ile gönderebilirsiniz.
  3. Gönderiminizin olduğu an firma aktarılan parayı piyasa ortalaması döviz kuruna bakarak hesaplıyor. Diğer yönde para gönderimi yapanlarla aynı havuza atıyor. Yani TR içinde birisi kendi transferwise hesabına 1000 TL aktarmışsa bu parayı aslında İngiltere’ye göndermiyor. İngiltere’den TR hesabına 1000 TL aktaran kişiye bu parayı yatırıyor. Bir nevi bankanın TR de bulunan hesabı sadece TR içi transferleri gerçekleştiriyor. İngiltere hesabı da aynı şekilde çalışıyor. Kesintinin çok düşük olmasının yegane sebebi de bu!
  4. Para transferi 1-4 gün arasında gerçekleştiğinde hem size hem de para aktarılan banka hesabı sahibine email ile bildirim gidiyor.

Firmanın henüz Türkçe sitesi yok. Buna rağmen sitelerinin kullanımı oldukça kolay diyebilirim. Belki hizmetlerini Türkçeleştirmeleri ve Türkiye’de kendilerini duyurmaları için ben yardımcı olurum.


2 Yorumlar

  1. Merhaba, Türkiye den İngiltere ye gönderdiğinize emin misiniz? Sistemde pound-tl dönüşümü var fakat tl-pound yok.

  2. Merhaba

    Suan icin Turkiye’den Ingiltere’ye gonderilemiyor.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisment ad adsense adlogger