İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ

İngiltere’de eğitim görmek için başvurabileceğiniz iki temel öğrenci vizesi (SSV & GSV) bulunmaktadır. İlki ve daha rahat alınanı SSV yani Short-term student visa  ve  daha zor alınan ama daha çok haklara sahip olabileceğiniz GSV yani Tier 4 General Student Visa.

2015 yılında UKBA Student Visitor Visa ismini Short-term Student Visa olarak değiştirdi. Eğer student visitor visa tabirini görürseniz, bilin ki bu short-term student visa denilen vizeyi kastediyor.

Short-term Student Visa başvurularında daha az belge ve daha makul kabul şartları bulunmaktadır. SSV ile İngiltere’ye gelen bir öğrenci ise bu vize bittiği zaman İngiltere’de vize uzatamamakta ve tekrar ülkesine dönmesi gerekmektedir. Aynı zamanda SSV vizesi çalışma hakkı tanımamaktadır. Bu vize ya 6 ay ya da 11 aylık alınabiliyor.  GSV vizesi başvurusunda bulunmayı düşünmeyen fakat 6 aydan uzun 12 aydan kısa kurslara kayıt yaptıran öğrenciler 11 aylık vize için başvurabilir. Tabi hangisine başvurabileceğinizi belirleyen kriterler var.

6 Aylık SSV: İngilizce dil kursunu da içeren kısa süreli kurslar. Vize ücreti £85.

11 Aylık SSV: İngilizce dil kursuna 6 ay üzerinde yazılmak isteyenler için.

GSV vizesi ile İngiltere’ye gelmek isteyenler ise daha zorlu bir vize başvuru sürecinden geçeceklerdir. Buna karşılık GSV vizesi ile İngiltere’de bulunan bir öğrenci vize bitiminde başka bir kursa yazılarak İngiltere’de vizesini kendi ülkesine dönmeden uzatabilmektedir. Ayrıca lisans ve lisans üstü kurslara kayıt yaparak alınan GSV vizesi ile part-time çalışma hakkı da verilmektedir. 9+ aylık kurslara kayıt yaptırılarak GSV alınabilmektedir.  Tier 4 (T4) General Student Visa olarak adlandırılmış bu vize için kayıt yaptırdığınız okuldan CAS (Confirmation of Acceptance for Studies) numarası almalısınız. Bu numarayı almak için kayıt yaptırdğınız okul ile iletişime geçip, kayıt işlemlerini tamamlamalısınız. Daha sonrasında sizin için bir adet CAS numarası atayacaklar ve UKBA sitesinden aldıkları çıktıyı size göndereceklerdir. Bu belgeyi başvurunuz sırasında dökümanlar arasında göndermelisiniz.

 

Ingiltere`ye ogrenci vizesi almak;  formlari dikkatli doldurup,  gereken belgeleri sundugunuzda gayet kolaydir.

Ogrenci vizesi alirken dikkat edecekleriniz hakkinda internette pek cok yazi ve tavsiye bulabilirsiniz. Pek cok insan paranoya yapip karamsarliga kapiliyor.  Evet vize basvurusu stresli bir sey ve ayrica hic de kolay degil. Kolay degil cunku 10 dakikada hallederim diye yaklasirsaniz onunuze cikacak her adim size maraton kosmak gibi gelecektir. Bir kere bastan kendinizi hazirlayin. Size neden vize vermeliler? Karsinizdakinin size guvenmesini saglayacak neler sunuyorsunuz ? En onemlisi de vize alarak o ulkeye iltica etmeyeceginize dair gorevlileri inandirabilecek misiniz?

Bu sorular vizeyi alip alamayacaginiza dair kilit bir rol oynamaktadir. Kayit oldugunuz dil okulu British Council onayli olmali bilgisi zaten heryer tarafindan verilmekte. Lakin bu okula kayit oldugunuzda vize almaniz icin bir garanti verilmemektedir.

Iste benim soylemek istedigim de tam olarak kisisel deneyimlerimle ilgili. Bu tip bilgileri ne resmi konsolosluk sayfalarinda bulabilirsiniz ne de bir okul veya araci kurum size verir 🙂

Aracı kurumların hepsi için geçerli olmamakla birlikte geneli “Gelin goruselim!” der,  sizi pahali bir dil okuluna sozde indirimler ile kayit eder ve size sunduklari hizmetler karsiliginda sizden ucret almadiklarini soylerler. Halbuki kayit oldugunuz okuldan zaten komisyon almakta olduklarindan sizden aldiklari parayi fazla tutmak icin sizi pahali okullara kayit ettirmek icin inandirdiklarini soylemezler.  Neden soylesinler ki? 😉

Önerilerim:

1- Butcenizi iyi ayarlayin. Vize basvurusu yapar iken formda goreceksiniz; Ingiltere`de kalacaginiz her ay icin belli bir miktar parayi banka hesabinizda gostermeniz gerektigini belirtmislerdir. Bu yil icinde yapilacak guncellemeler ile farklilik gostereceginden buraya net bir sekilde yazamiyorum. Hesabınızda ne kadar çok para varsa o kadar iyidir. Minimum istenen rakamlar Londra dışında bir yerde okuyacaksanız ve 9+ aylık bir kursa yazılıyorsanız 7200£ üzeri, Londra içi ise 9000£ ve üzeri gerekmektedir. Bu kursunuzun bulundugu bolgeye gore degisiklik gosteriyor. Londra merkezi daha pahali oldugundan bankada daha çok para gerekmektedir.  Kisisel tavsiyem ise en az bankanizda olmasi gereken paranin %20 fazlasini banka hesabinizda gosterin. Bu paranin banka hesabinizda en az tercihen son 2 aydan (minimum son 28 gün gerekli) beri bulunmasina dikkat edin. Hesap dokumu aldiginizda parayi son 1 haftada yatirdiginizi gosterir iseniz vize başvurunuz kabul görmeyecektir.  Bunun gibi durumlari vize basvurunuzda durumla ilgili bir mektup ile bildirmeli ve detayli aciklamalisiniz ki vize basvurunuza verilen kararin olumlu olma ihtimali artsin. Ayrıca çok fazla red verilen nedenlerden birisi de paranın başka bir hesaptan hesabınıza 1 ay öncesinde dahi olsa aktarılması ve size para aktarılan hesabın sahibine ait hiç bir bilgi vermemektir. Demek istediğim, eğer hesabınıza örneğin bir akrabanız para aktarmış ise bu akrabanız sizin sponsorunuz olarak belirtilmelidir. Para kendinizin ise veya önceden belirttiğim gibi 2 aydan uzun bir süredir hesabınızda ise sorun yok. Eğer başkası size para aktardı ise ki bu işlem 28 gün öncesinde dahi olsa ekstrenizde gözüküyor ise kesinlikle bu kişiden sponsorunuz olduğuna dair mektup almalısınız. Ayrıca bu kişinin kazancını da belgelerle göstermeniz ve vize başvuru formunuzda bu kişi hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

2- Hesabiniza yeteri kadar parayi yeteri kadar erken yatirdiniz ve bu parayi hesabiniza dokunmadan orda tuttunuz. Simdi gelelim egitim alacaginiz kuruma. Oncelikle Ingilterede her hangi bir universitede egitim alacak iseniz rahat olun egitim kurumu tarafindan hic bir sorun yasamazsiniz. Ben dil okullari hakkinda daha cok bilgi sahibi oldugum icin ve ogrenci vizesinde asıl sorunun dil okullari olmasi nedeni ile daha cok buna deginecegim.

Dil okulu mutlaka British Council onayli olmasi lazim.  Merak etmeyin, aramaya uğraşmanıza gerek yok Onayli Okullar Listesi linkine tiklayarak listeyi gorebilirsiniz.  Kayit olacaginiz okul bu listede ise sorun cikmayacaktir. Vize sponsoru olabilecek okulların listesi ise UKBA sitesinde güncel olarak paylaşılmakta. Kayıt yaptıracağınız okul bu listede değil ise İngiltere öğrenci vizesi başvurunuz kabul görmeyecektir.

İngiltere’de part time (haftada en fazla 20 saat) çalışma hakkı elde etmek için Tier 4 GSV vizesi almalısınız. Bunun içinde lisans veya lisans üstü eğitim için kayıt yaptırmanız gerekiyor. ABE onaylı lisans dengi kurslara giderek de part time çalışma hakkı alabiliyorsunuz. Eskiden dil okullarında 1 yıllık eğitim almak için gelen öğrenciler Tier 4 vizesi ile part time çalışma hakkı kazanıyorlardı. Bu hak 2011 yazı itibari ile kaldırıldı. ( Starbucks, Mcdonalds vb gibi yerlerde calismak icin part time calisma hakki olmasi gerekiyor).

Dil okulları bu değişiklikler nedeni ile öğrenci sayılarında düşüş olacağından ötürü ABE ( Association of Business Executives) kurumu ile anlaşarak Business Management(BM) ve Travel Tourism & Hospitality Management(TTHM) kurslarını başlattılar. Bu kurslar tam olarak üniversitede lisans eğitimi dengi sayılmasa da haftada 10 saat çalışma hakkı için yeterli oluyor. BM ya da TTHM kurslarına yazılıp ilk 2 sene sonunda bir üniversiteye geçiş yaparak o üniversitenin diplomasını da alabilirsiniz. Böylece hem üniversitelere ödenen yüklü eğitim harcını ucuzlatır hem de üniversite diplomasına sahip olursunuz.

Tabi bir kac ay kalmayi dusunuyor iseniz bu yukarida dediklerim sizin icin pek bir anlam teskil etmiyordur.

3- Vize basvuru formunu doldururken dikkatli olun. Sorulanlari duzgunce okuyun ve aciklayici bilgileri de tekrar tekrar okuyup iyice anlayin. Istenilen cevaplari net ve okunakli bir sekilde yazin. Sakin kandirmaya yonelik cevaplar vermeyin. Eger formlari doldururken durust olmaz iseniz ve bu ortaya cikar ise vize basvurunuzun red yemesi bir kenara bir daha vize alamama gibi bir durum ile de karsi karsiya kalabilirsiniz. Daima en guncel formlari kullanin. Harici sitelerden basvuru formu edinmeyin.

4- Basvurunuza ek olarak bir a4 kagida -veya basvuru formunda var ise ilgili yere- kendinizle ilgili ek bilgileri yazin. Neden dil egitimi almak istiyorsunuz, sizin icin neden bu kadar onemli, gelecek planiniz nedir, asagi yukari geri doneceginiz tarih ve sonra ne yapmak istediginiz gibi bilgileri cok uzatmadan net ve inandirici bir dil ile yazar iseniz vize basvurunuz icin oldukca yararli olacaktir.

5- Formu eksiksiz ve dogru bir sekilde doldurdu iseniz ve gereken butun belgeler elinizde var ise onceden randevu aldiginiz saatte 1 dakika dahi gec kalmadan vize basvuru merkezi onunde olun. Basvuru yaparken oradaki gorevlinin sizin basvurunuz ile ilgili karar verme yetkisi olmadigini unutmayin. Gorevli sadece formlari sizden alirken neleri aldiginin notunu alip sizin basvurunuzu gerceklestiriyor. Basvurunuzun karar asamasi tamamen konsolosluktaki gorevlilerin isi.

6- Altin kural basvurunuzu degerlendirecek gorevliyi tatmin etmek. Formu doldururkenki dikkatiniz ve sundugunuz belgelerin konsolosluktaki memuru Ingiltere’ye iltica etmeyeceginize inandirmasi vize almaniz icin tek onemli unsur. Basvuruyu yapmadan son bir kez kendiniz okuyun ve sanki baskasinin basvurusuymus gibi inceleyin. Samimi bir basvuru izlenimi verdi ise artik butun belgeleri vize basvuru merkezinde teslim edip yanit icin beklemeye baslamak yapacaginiz son sey. Basvuruyu yaparken cep telefonunuza sms atarak belgelerinizi ne zaman teslim almaya geleceginizi bildirmek icin bir ucret aliyorlar. Tavsiyem kabul etmeniz. En rahat yol cep telefonunuza gelen sms ve bu onemli basvuru icin sms e harcayacaginiz 1-2 liranin lafi olmaz.

Özet: Vize başvurusunda belirttiğiniz her şeyin kanıtı mutlaka olmalı. En önemsiz gördüğünüz bilgi nedeni ile reddedilme ihtimali var. Bu yüzden çok fazla bilgi vermektense az öz ama kanıtlar ile ispatladığınız bilgilere güvenin. Banka hesabınızda gözüken 40000 tl bile bazen yeterli olmayabilir. Minimum gereksinimlerin altına düşer iseniz doğrudan reddedileceksiniz. Bu şartların fazlasına sahip olduğunuzu gösterince de kesinlikle kanıtları sunmalısınız.

TIER 4 GSV ile hangi kurslar çalışma hakkı veriyor?

Çok kafa karıştıran sorulardan birisi de eğitim almak için öğrenci vizesi ile İngiltere’ye geldiğinizde çalışma hakkınızın nasıl olacağıdır. Yazının başında da belirttiğim üzere GSV yani General Student Visa ile İngiltere’ye geldiğinizde part time çalışma hakkınız olur. Son yıllarda yapılan değişiklikler ile dil okulunda eğitim almak üzere GSV başvurusu yapanlalara artık çalışma hakkı kesinlikle verilmemekte. Peki kimler GSV ile çalışma hakkı alabiliyorlar?

NQF 6/QCF 6/SCQF 9 ve üstü bir eğitim için GSV vizesi başvurusu yaptıysanız;

 • Kurs devam ederken haftada 20 saat çalışma hakkı
 • Kurs tatilde iken full time (genelde haftada 40 saat) çalışma hakkı
 • Kursun bir bölümü yerine geçecek paralı staj

Yukaridaki eğitim seviyeleri altında olan bir kursu üniversite düzeyinde bir eğitim kurumunda alıyorsanız;

 • Kurs devam ederken haftada 10 saat çalışma hakkı
 • Kurs tatilde iken full time (genelde haftada 40 saat) çalışma hakkı
 • Kursun bir bölümü yerine geçecek paralı staj

Herhangi bir seviyedeki kursu üniversite ön hazırlık eğitimi veren bir (publicly funded further education college) eğitim kurumunda alıyorsanız;

 • Kurs devam ederken haftada 10 saat çalışma hakkı
 • Kurs tatilde iken full time (genelde haftada 40 saat) çalışma hakkı
 • Kursun bir bölümü yerine geçecek paralı staj (eğitim kurumunun UKBA onaylı okullar listesinde Highly Trusted olması veya aldığınız kursun NQF 6/QCF 6/SCQF 9 seviyesinde olması şartı ile)

hakkına sahipsiniz. Unutmayın ki yukarıdaki şartlar İngiltere’de özel bir kursta dil eğitimi almaya gelenlere çalışma hakkını artık vermiyor. Dil eğitimi üzerine branş eğitimi almak ve aynı zamanda çalışma hakkı olsun isterseniz tavsiyem bir Üniversite’nin uygun paket programlarına bakmanız yönünde olacaktır.

Son güncelleme: 23 Mayıs 2015

245 Yorumlar

 1. Merhaba

  Masraflarinizi karsilayacak birisi var ve okul bitince bir sure dil egitimi almak istiyorsaniz vize almanizda pek bir sorun olmayacaktir. % olarak degerlendirilecek bir sey yok. Basvuruyu kuralina gore yapar, dogru belgeleri koyar, akillarda soru isareti birakmazsaniz vizenizi alirsiniz.

 2. Eger hala vize devam ediyorsa tekrar giris yapmaniz bu vize ile zor olabilir. Cunku kurs bitmis.

  Ama yeni vize alacaksaniz, bu vizeyi, 4 gunluk seyahati net bir sekilde neden bu kadar kisa sure icinde dusunuyorsunuz, seyahat sonrasinda geri donecekmisiniz vb gibi akillarda soru isareti birakan sorulara net yanit verecek sekilde basvurarak alabilirsiniz.

 3. Almis oldugunuz vizeye gore degisir. Ornegin okul tier 4 vizesi almanizi sagladiysa, bu vize de okul sizin sponsorunuz ve sponsorlugu cektikten sonra genellikle 30 gun kadar bir sureniz oluyor.

 4. merhaba

  ben 3 aylık dil kursu için İngiltere ye gitmeyi düşünüyorum.Turist vizesi ile dil kursuna yazılabilir miyim bunu merak ediyorum

 5. Merhaba

  Yasal olarak 1 ay izin veriliyor. Ama 1’er aylik kayitlar yaparak 3 ayi tamamlayabilirsiniz. Bu sekilde daha pahali olacaktir. Benim tavsiyem kisa sureli ogrenci vizesine basvurmaniz.

 6. Merhaba,

  ben short-term student visa için vize başvurusu yapacağım. Verdiğiniz bilgilerden anladığım kadarıyla CAS numarası yalnızca Tier 4 için veriliyor değil mi?

 7. Merhaba

  Evet sadece Tier 4 icin veriliyor

 8. Merhaba,

  Tier 4 öğrenci vizesi ile dependant ta gelebilir mi? dependant ında çalışma hakkı var mı?
  cevap için şimdiden teşekkürler.

 9. Merhaba

  Lisans veya lisans ustu egitim aliyorsaniz ve kursun suresi en az 12 ay veya uzerinde ise o zaman Tier 4 alan kisinin yaninda getirecegi “dependant” vizesi alan kisi calisabiliyor. Aksi halde calisma hakki verilmiyor.

 10. ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

  iyi günler.

 11. Merhaba, ben 12 Kasım’da 6 aylığına İngiltere’ye gittim. Ancak bazı sağlık sorunlarından dolayı 3 hafta kalıp geri dönmek zorunda kaldım. Ve geri dönmeyi düşünmüyorum. Türkiye’de aracı olan kurum İngiltere yasalarından dolayı hiç bir şekilde ücret iadesi yapılamayacağını söylüyor. Bende en azından bir kısmını geri alabilsek iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü biliyorsunuz az paralar harcanmıyor bu işte. Bilgisi olan bi arkadaşım var ise bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler..

 12. Merhaba

  Hangi vize ile gittiniz? Hangi ucreti geri almak istiyorsunuz? Eger okula gittiyseniz direk okulla gorusmelisiniz. Vize ucreti hic bir sekilde geri iade edilmez.

 13. Merhaba. Ben tier4 vizesine başvurmak üzereyim sadece üniversiteden cas i bekliyorum da. Mesela cas gelmeden ocak için yaptırmış olduğum kaydı gelecek Eylül’e ertelebilir miyim ? Biliyorsunuz cas i almam için okula deposit yatırmam gerekiyordu ve yatırdım. Bu paranın gelecek Eylül’e kaydırılması mümkün mü ? Bi bilginiz var mı acaba. Teşekkürler

 14. Merhaba

  Okulla iletisime gecip sorabilirsiniz. Okul, CAS numarasi ve kurs erteleme icin dogrudan sorumlu.

 15. Peki parayı yatırmama rağmen okul CAS i verme de gecikirse mesela Okul cas gönderilme son gününü bildiği halde göndermemişse ödediğim ücrete ne oluyor ? Bir bilginiz var mı acaba?
  Teşekkürler

 16. CAS gecikirse ve kursun baslamasi gecikirse o durumda okulun sizi gec baslatmasinda sorun olup olmamasina gore durum degisir. Eger okul gec baslamayi kabul ediyorsa o zaman sorun yok. Sadece kursun bir kismini kacirirsiniz. Eger okul gec baslamayi kabul etmiyorsa o zaman yine okulun sundugu bir kac tercih olmali. Ornegin kursun ucretini iade ederler (bazen depozitoyu tutarlar), veya kursu ileriki bir tarihe ertelemenizi onerebilirler.Dedigim gibi, okulla gorusun ve sonrasinda eger secenekler size uygun degilse o zaman yasal yollara basvurabilirsiniz.

 17. ben kapadokya hava limanında yer hizmetleri memuru olarak 3 yıldır çalışmaktayım işim gereği yabancı ülke vatandaşları ile iletişimde dil sorunu yaşamaktayım dil öğrenme amacı ile ingiltereye gitmek istiyorum havaş firması ücretsiz izin vereceğini söyledi dilimi geliştirip tekrar işime döneceğim ben hangi vizeye müracaat etmeliyim.2yıllık myo mezunuyum.açık öğretim fakültesi son sınıfta 3 dersten bekliyorum. dil okuluna enaz 6 ay gitmeyi planlıyorum.ilgilerinizi bekler saygılar sunarım.

 18. Merhabalar
  Öncelikle bu yıl 28 yaşına gireceğim ve ğniversitem devam ediyor.
  Fakat çok eski tarihli olduğu için üniversiteden mezun olamıyorum onun debebi ise aöf te okumam ama 2018 ocak ayın da mezun olacağım
  Ben kısa eğitimli ingilizce eğitimi almak istiyorum.
  Aynı zaman da güvenlik şirketinde çakışıyorum hesabım da olan £ istedikleri parayı karşılıyor. Yurt dışına da daha önce çıktım sırbistan yunanistan gibi benim n yapmam gerekiyor sizce

 19. Kayit kabul eden okullarin isimleri varmi .kent veya Sussex yakinlarinda kabul eden okul varmi acaba

 20. Merhaba

  Uniden ogrenci oldugunuzu belgeleyen yazi alacaksiniz. Sonrasinda da bir okula kayit yaptirip vize basvurusu yaparsiniz. Vize cikarsa gelip okursunuz, cikmazsa da ya tekrar denersiniz ya da vize reddi neticesinde okul kaydinizi iptal ettirip depozito disinda kalan parayi geri alirsiniz.

 21. Merhaba,

  Öncelikle bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bşr yazı olmuş. Ben 9 yıl önce au-pair vizesi ile yaklaşık iki yıl İngiltere de yaşamıştım. Şimdi de kısa süreli öğrenci vizesi ile gitmek istiyorum. Danışmanlık firmalarına ücret ödememek için kısa süreli öğrenci vizesi ile gideceklerin hazırlaması gereken evrak listesini öğrenebilir miyim?(farklı sitelerde farklı evraklar yazıyor)

  Ayrıca sponsorum olarak ablamı gösterip onun hesap bilgilerini belge olarak gösterebilir miyim?

  Diyelim ki 2 aylık bir okula kaydoldum ama vizem 6 aylık. Ben okul bittikten 2 ay sonra Türkiye ye dönsem ilerideki vize alımlarımda sıkıntı çıkar mı? (Daha önce 1 kez au-pair vizesi ile 3 kez turist vizesi ile İngiltere ye gittim)

  Şimdiden teşekkürler…

 22. Merhaba Yüksel lisans öğrencisiyim İngiltere de bir Prof dan 3 aylık davetiye aldım bu davetiye de sadece bir ders hakkında eğitim alacağım yazıyor. Aynı zaman da Erasmusdan hibe de almaktayım. Bu durumda hangi vize türüne başvurmam gerekiyor?

 23. Hocam ben nisan ayında gideceğim İngiltereye ama vizeden dolayı tedirgin oluyorum o yüzden hala okula kaydımı yaptırmadım birde hesabımda yüklü miktar para yok aynı şekilde aileminde öyle nakit olarak elde tutuyoruz 2 araba 2 ev var sence parayıda hesaba yatırıp dökümünü alsam saçma olmazmı ne yapayım bu konuda ?

 24. Merhabalar. Ben İngiltere’de master yapmak istiyorum ve ielts ten de gerekli skoru aldım. Yanlız ielts e başvururken çıkan şu soruya hayır dedim acaba bir sorun olur mu ? Soru şu : are you plannig study at a university with Highly Trusted Sponsor status?
  Gitmek istediğim okul bu sınıfa girenler arasında ama ben kayıt olurken bu soruya hayır dedim. Acaba bir sorun olur mu ben okula ielts sonuç kağıdımı gönderirken veya tier4 vizesini alırken ?
  Teşekkürler

 25. Sorumu sormuştum hatta en sonuncu yorumda yer alıyor. Yardımcı olabilir misiniz acaba ? Teşekkürler

 26. merhaba…ben geçtiğimiz yıl 3 aylığına dil okuluna gittim.1 yıl sonra yine gitmeyi düşünüyorum ancak tekrar vize verirler mi bana bilmiyorum.Yaşım 34 ve ingilizcemin daha akıcı olması için gidip,bu sefer 1 yıl kalmak istiyorum ve çalışmak istiyorum. Ancak yaşımı sebep gösterip,orada kalmak istediğimi düşünebilirler mi?bu yüzden vize vermeme durumu olabilir mi ?

 27. Merhaba

  Illaki red yersiniz diyemem ama eger o sekilde bir kaniya kapilirlarsa red verebilirler. Acikcasi onceden gitmis olmaniz bu basvuru icin faydali olacaktir.

 28. Merhaba. Ben 20 yasindayim ogrenciykm ve ingiltereye gitmek icin ‘short term study visa’ya basvuracagim. Sponsorum babam olacak. Fakat babamin butun banka hesaplari vadeli,
  Kendisi vadesiz bir hesap acip oraya belli bir miktar para yatirmali ve bununla basvurmaliyiz sanirim. Bu takdirde 1 ay onceden yatirmis olmasina gerek var mi?

 29. Merhaba

  Illa ki vadesiz hesap olmasina gerek yok. Vadeli hesaptan para cekebilecegine dair bir onay alip bunu basvuru formunuzda belirtirseniz sorun cikmaz. Neticede ne kadar paraniz oldugunu gosterip gerektiginde bu paranin kullanima hazir oldugunu ispatlamis olacaksiniz.

 30. inan bey iyi gunler yorumlarinizi dikkatle okudum hem ogrenciyim hemde calisip aileme destek cikiyorum benim sorum dil okulu ile alakali biraz uzun email adresimi yaziyim eger bana mesaj atarsaniz cok sevinirim yardimci olabileceginize eminim simdiden tesekkurler
  special_security_48@hotmail.com

 31. Merhabalar ben short term visa ya başvuru yapıcam kursum 1 aylık haftada 15 saat sizde sıkıntı olurmu diğer bütün şartlar uygun

 32. Merhaba

  Diger butun sartlar uygunsa (iltica edeceginize kanaat getirebilecekleri bir sey yoksa) 1 aylik haftada 15 saatlik kurs sorun yaratmaz.

 33. mrb aldiginiz 3 aylik dil okulu suresiylen 6 ay vize veriyorlarmi?

 34. kızım llm master için vize başvurusu yapacak parayı kızımın adına günlük vadeli olarak (ing bank turuncu hesap) yatırdık fakat vadesiz hesap olması gerektigi söylendi bir sorun çıkar mı?

 35. Vadeli hesaba koyabilirsiniz ama bankadan vadeli hesaptan istediginiz zaman para cekebileceginize dair yazi almalisiniz. Aksi halde o paraya dokunamayacaksaniz o zaman vize de vermezler

 36. Evet

 37. Merhabalar
  yakın zamanda tier4 vizesine başvuracağım.vize randevusu mülakatında bana hangi soruları sorabilirler bir bilginiz var mı acaba? nasıl cevaplar vermem gerekiyor? şimdiden teşekkürler

 38. Merhaba benim konsoloslukta randevum vardi ve kacirdim bu ay onumuzdeki ayin 7sine(cuma) birdaha randevu alindi ucak biletim ayin 30una (pazar) kısa süreli öğrenci vizesi olacaktı sizce yetişir mi

 39. İyi günler c short time student tipi vize ülkeye tek girişlik mi oluyor?

 40. Merhaba. Ben 2018 ocak 15 inde kursa başlayacak şekilde vize almak istiyorum ve 11 aylık olan vizeden istiyorum kurs için ön anlaşmam var henüz vizeiçin belge istemedim sebebi de vize için ne zaman başvurma gerektiğini bilmemem. Şöyle ki 11 aylık vize alırsam şuna başvurup bu vize hemen mi başlayacak ? Hemen başlarsa kurşun yarısında vizem bitecek ? Umarım. Sorumu anladınız. Birde İsmek A101 ve a2 yi bitirdim sertifikam var fakat ayrıca kendi çabam
  El b1 kurs yeterliliğine de sahibim, bu vize için sorun olur mu ?

 41. Kurs kaydi yaptirdiysaniz kursun baslamasina 2 ay kala basvurunuzu yapabilirsiniz. Genellikle vize sureci icin 7-14 gun yeterli oluyor. Vizeyi de kursun baslama tarihinden genellikle 1 hafta oncesinden itibaren baslatiyorlar.

  Bazen vize tarihinde hata yapabiliyorlar ama prosedure uygun tarih basilirsa kursun tamamini kapsayacak kadar vize veriliyor. O yuzden sorun cikmaz.

  Alacaginiz vize icin zaten minimum seviye kriteri yok. O yuzden serfitikanizin olmasi bir sorun yaratmaz.

 42. Ogrenci vizeleri cok girisli veriliyor

 43. Merhaba

  Ogrenci vizeleri genelde 7-14 gun arasinda sonuclaniyor. En fazla 3 hafta suruyor sonuclanmasi

 44. İnan kardeş dönüş yaptığın için teşekkürler. Ben işimden ayrılıp gideceğim. yani işi bırakıyorum sene sonu. Ama vizeye başvurduğumda hala çalışıyor olacağım. Bu durumda evraklar arasında maaş bordrosu ve şu firmada şu kadar zamandır çalışıyor diye evrakların olmasına gerek var mıdır? yoksa her halükarda bunlar olsun mu ? o zaman da aklıma şirketten izinli gibi yazılar falan gerektiği geliyor ama ben işi bırakıyorum.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisment ad adsense adlogger