ÇALIŞMAK – İŞ HAYATI – KARİYER

Londra`da çalışmak için çok üstün özelliklere sahip bir insan olmanıza gerek yoktur. Her yeteneğe sahip kişi burada iş bulabilir. Hiç bir tecrübeniz yok ve dil bilginiz yeterli değil ise bile bir coffee shop (starbucks, coffee nero, costa, pret a manger gibi yerler) da işe girebilir ve geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Ne demek istiyorum?

Ne iş yaparsanız yapın hakkınız ne ise onu isteyin!

İşveren ve işçi ilişkisi açısından Türkiye standartlarının üzerinde bir çalışma ortamı bulacaksınız.  İşe girdiniz ve beklediğiniz gibi değil mi? Tavsiyem işvereniniz ile bunu net bir şekilde görüşüp eğer anlaşmazlığa düştü iseniz ayrılmanız. Başka bir iş bulmanız çok da zor olmayacaktır!

Öncelikle Öğrenciler İçin Londra – İngiltere’de Çalışmak Hakkında Bilgiler

İngiltere, öğrenciler için yarım zamanlı (GSV Tier 4 vizesi ile üniversite eğitimi almaya gelenler için haftada 20 saat, aynı vize ile dil okuluna gelenler için haftada 10 saat) çalışma hakkı tanıdığı için aslında ekonomik olarak son derece uygun bir tercihtir.  Çalışma hakkını almak için en az 6 aylık bir kursa yazılmanız gerektiğini ve belirttiğim üzere GSV Tier 4 vizesi almanız gerektiğini unutmayın.

Londra da hayat, Istanbul`dan daha ucuz!

Eger dil eğitimi icin İngiltereyi düşünüyor iseniz İngiliz Sterlini ile Türk Lirasi arası karşılaştırma yapıp gözünüzü korkutmaya gerek yok. İngilterede öğrenciliğiniz sırasında yapabileceğiniz pek cok iş var ve bu işlerde çalışırken kazancınız ile geçiminizi sağlamanız oldukça kolay. Londra`da ayda 800 pound ile geçinmek olası iken Istanbul`da ayda 800 Lira ile geçinmeniz nerede ise imkansızdır. Asla 800 pound = 2400 Lira ve Istanbulda 2400 lira yeter! gibi çeviri yapıp yanilgıya düşmeyiniz.  Londra da kazandığınızı Londra`da, Istanbulda kazandığınızıda Istanbulda harcıyorsunuz.

Örnek vermem gerekirse 1 pound ile pazarlarda 10 adet muz, 6-7 adet elma, 8-9 adet limon alabilirsiniz. Istanbul’da ise 1 lira ile ne alırsınız?

Bir pub da 1 pint (0,56 litre) bira 3.5  pound, Istanbulda ucuz barlarda 0.5 litre birayı 5  liraya verirler.

Mcdonalds, Burgerking gibi fastfood restoranlarda ortalama bir menu (bigmac; whopper) 4 ila 5 pound arası değişir(büyük boy), İstanbul`da en son 7 liradan fazla idi. Şimdi kim bilir kaç liraya fırladı? SÜPERSİN ENFLASYON! (İngiltere’de enflasyon oranları çok düşük)

Cep telefonu faturanıza bakarsak, Vodafone`dan  18 aylık kontrat yapip ayda 25 pound odeyerek sıfır km bedavaya cep telefonu aldım, her ay 600 dakika (her servis sağlayıcısına) ve sınırsız mesaj(her servis sağlayıcısına)`da faturaya dahil.  Türkiye’de ayda 600 dakika istediğiniz cep telefonu numarasını aramaya kalkın maaşınızın tamamını fatura olarak ödersiniz. (SÜPERSİN TELEKOMÜNİKASYON VERGİLERİ!) Güncel bir tavsiye olarak eğer iPhone düşkünü iseniz iPhone4 almanızı tavsiye ederim. Çoğu servis sağlayıcısı aylık £40 gibi ücretler ile 18 aylık kontrat yaparak alabildiğine konuşma dakikası, sınırsız mesajlaşma ve internet bağlantısı veriyor. Telefon için £200 gibi bir ücret ödüyorsunuz.

Kiralar Londra`da pahalı derler. Evet gayet pahalı :). Istanbulda Bağdat Caddesi ya da Bebek de kiraya çıkarsanız oralar  da pahalıdır. O açıdan bakarsanız Londra`da pahalı. Aylık 250 pound vererek de gayet rahat yaşayabilecek iken bazıları 500+ pound verip yaşamayı tercih eder ve pahalı der. Tamamen tercih meselesi ve biraz da bilgi gerektiriyor. Örneğin internete verilen ilanları iyi takip eder ve iyi bir konumda uygun bir oda bulursanız maaşınızın %15-20 sini kiraya verip çok rahat geçinebilirsiniz. Istanbul’da maaşınızın % kaçı kiraya gidiyor ?

Londra`daki ilk aylarımda aldığım maaşın %40 ı kiraya gidiyordu ve geçimimi sağlıyordum. Bu açıdan bakınca aslında abartıldığı kadar da pahalı  olmadığı görülüyor.

Bu konuda sayfalarca örnek verilebilir, anlatmak istediğim basit ve net! Herhangi bir iş yapın, tembellik etmeyin, Londra`da kazanacağınız para ile İstanbul`da kazanacağınız para arasında kıyaslama yapılınca İngiltere`de alım gücünüzün daha fazla olduğunu görüyorsunuz.

Ne kadar kazanılabilir?

Şöyle ki, çalışırken alacağınız saat ücreti en az 6.08  sterlin (1 Ekim 2011 itibariyle) olacaktır. Haftada 20 saat çalışırken ayda 486  sterlin civarı kazanabilirsiniz. Aylık kazancınız £486  ise vergi verilmeyen limit içinde olduğundan ötürüde bu paradan vergi düşülmeyecektir.

Hiç bir yeteneği ve bilgisi olmayan, İngilizcesi orta seviye bir öğrenci için başlangıçta bu kadar kazanmak bence gayet iyi. Eğer biraz şanslı ve ısrarcı iseniz saatine 6.5 ila 7  pound arası kazanabilir ve geçiminizi rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Teknik bilgisi ve deneyimi olanlar ise daha iyi işlere girip saat ücreti 7 sterlin ve üstünü rahatlıkla kazanabilirler. Örneğin bilgisayar programcısı,  web site dizayn veya geliştirme ile uğraşanlar saatine en kötü 10 pound alacaklardır ki bu rakam genelde 14-15 pound arasında değişir.  Saat başı £20+ kazanan ve henüz Londra’da ilk yılını dolduran pek çok kişi var..  Bu da demek oluyor ki aylık vergiler çıkınca ortalama 2000 ila 2500 pound arası bir kazanç!

Yapabileceğiniz bazı işler ve ortalama kazanç örnekleri verir isem:

 • Bulaşıkçılık– Garsonluk (ufak restoran gibi yerlerde): £6.08 /saat : £486 / aylik
 • Garsonluk vb işler(starbucks, burger king vb zincir restoranlarda): £6.08 ila £7  /saat: £486-£560 /aylık
 • Satış elemanı, tezgahtar : £6.08 – £7 /saat : £486- £560 aylık
 • Teknik her türlü iş : £7 – £20 : £560 – £1600

Eğer part time (yarı zamanlı) çalışacağım ve her şey kurallara uygun olsun, bel altına vurmuyorum! diyorsanız; en düşük kazanç ile bile dişinizi sıkarak yaşarken nerede ise geçinecek kadar para kazanabilirsiniz. Türkiye şartlarına bakın. Her zamanki gibi İstanbul’u baz alalım.  Full time(tam zamanlı) çalışırken bile anca geçinen birisi ile ayni hayatı İngiltere’de öğrenci olarak yaşayarak elde etmek bence son derece cazip.  Hele hele güzel bir iş bulup saatine 10 pound alarak ve kursunuz tatilde iken full time çalışıp para biriktirmeye başladığınızda dahada eğlenceli oluyor.

Para harcamak

Turkiye`den getirdiğiniz para çabuk eriyecek ve harcamak zor gelecek. Acı ama gerçek!  Üzülmeyin! Londra’da iş bulup çalışırken kazandığınız para sizi rahatlatacak ve hayat bir anda ucuzlayacaktır! Hmm 5 pound Türk Lirası ile 15 lira!(bugünün kuru ile, ileride bu değişirse aha hata buldum! diye sevinmeyin! Lira’mızın değerini düşürenler utansın) Çok pahalı almayayım! Türkiye’den getirdiğiniz parayı harcarken ister istemez aklınıza hep türk lirasına çevirip hesaplamak gelecektir. Burada para kazanmaya başlayınca bu sıkıntı ortadan kalkıyor. Hmm £5 ucuzmuş! demeye başlıyorsunuz. :)

Benim gibi elektronik cihazlara düşkünlüğünüz var ise de kazancınızı burda harcamak oldukça zevkli.  Çoğu elektronik ürün Türkiye’ye kıyasla daha ucuz. Sebebi ise hem İngiliz Sterlini’nin alım gücü hem de Türkiye’ye kıyasla alınan düşük vergiler.

Örneğin şuan( Kasım 2010) tr de 5500 liraya satilan Nikon d300 dijital profesyonel fotoğraf makinesi, Ingiltere’de 1000 pound yani bu günün kuru ile 3000 lira.  Tr de part time çalışarak ayda 1000 lira kazanan birisi hiç yemeden bu urunu 5.5 ayda alabilecekken aynısı Londra`da çalışan bir öğrenci için 1 ayda biriktirilen paraya eş değer.

Para biriktirir iseniz TR`e döndüğünüzde bu para daha da kıymetlenecek. Bütün bu getirileri göz önüne alırsanız İngiltere’de TR’den getirdiğiniz parayı tamamen harcamadan burda kazanıp burda harcayarak egitiminizi ne kadar ucuza getirebileceginiz kararına varacaksınız.

Londra’da aylık gideriniz ise eğer kira bedelinizi düşük tutar ve harcamalarınızda tutumlu olur iseniz 700-800  sterlin civarı (barınma, ulaşım, market alışverişi vb dahil)olacaktır.

Son güncelleme: 27 Temmuz 2012

236 Yorumlar

 1. Slm Inan bey,
  Bukadar onemli bilgileri paylastiginiz icin size nekadar tessekkur etsek azdir.
  Bir sorum daha olacakti, cocuklarim 3 ve 5 yasinda.Normal devlet okullari, yani ilkokul gibileri ucretlimidir, evet ise nekadar? Simdiden tessekkurler ve saygilar

 2. Selam Arakdaslar. Californiada yazilim muhendisligi okudum ve gene burda yazilim muhendisi olarak calsimaktayim. Turkiye’ye olan mesafesi ve tatil gunlerinin uzunlugu nedeni ile Ingileterde calisip yasam olayi bana cazip gelmeye basladi. Sizce ordan bir sponsor bulup, orda calsima vizesi almam imkansiz mi olur?(Bu arada abd vatandasi degilim)

 3. Imkansiz degil ama oldukca zor. HSMP sartlarina uyuyorsaniz belki onu arastirin.

 4. ben ingiltereye gelip çalışmak istiyorum.. bununla ilgili araştırma yaparken ankara antlaşmasını buldum ve okudum.. şimdi aklıma takılan bir soru var..
  ıngılterede çalışacağımız işi bulup, daha sonra mı ankara vizesine başvuru yapıyoruz.yoksa ankara vizesine başvurup vizeyi aldıktan ve ingilitereye geldikten sonra mı çalımak istediğimiz işi arıyoruz…

 5. Lütfen yardımcı olur musunuz bayan kuafıruyum ve Londra da bir kuafırde çalışmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 6. Merhabalar, benim eşime gelen iş teklifinden dolayı Londra ya geldik. Henüz iki ay oldu. Kendisi bankacı. Ben de istanbul da iken spor salonunda fitness eğitmenliği yapıyordum. Burada dil kursuna da başladım ve ingilizcem orta seviyede diyebilirim. Nerede çalışabilir, nerelere başvurabilirim. Bilgilendirirseniz sevinirim ? iyi çalışmalar dilerim…

 7. Merhaba

  Spor salonlarına basvurmayı denediniz mi? Sizin ile aynı durumda olup spor salonunda işe başlayan birisi ile yıllar önce tanışmıştım. Her semtte onlarcası var.

 8. Merhaba

  Ankara anlaşması ile ilgili detaylı bilgi veremeyeceğim ama sorunuzun cevabı cok basit. Vize alabilmeniz için önce kendi işinizi kurmanız ve o işi ne kadar süredir yaptığınızı ve İngiltere’de nasıl yapabileceğinizi göstermeniz gerekiyor.

 9. Merhaba Inan bey
  Sizden bir cok konuda bilgi edinmek isterim sizinle nasil kontak kurabilirm.
  Tesekkurler

 10. Merhaba,ben yazın 3 aylık Londraya gidiyorum fakat kalacak yeri henüz ayarlayamadım bir şirketle konuştum en az 150 pound dedi haftalık,100-120 pound arası bir yer bulmak istiyorum ama nasıl yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

 11. Merhabalar İnan Bey,
  Londra ofisimizde çalışmak için teklif aldım. Şuan moskova ofisinde çalışıyorum. aylık 3bin USD maaş alıyorum. Londra da teklif edilen maaş 2600 pound.
  ev kirası şirketime ait.
  Evliyim çocugum şimdilik yok.
  bu maaş ile birikim sahibi olabilir miyim?
  Teşekkürler,

 12. Merhaba

  Her ne kadar Moskova hakkında yorum yapamayacak olsam da Londra için ev kirasını firma karşılıyor ve ayrıca 2600 pound öneriyorlarsa, gayet yeterli. Çok net birikim sahibi olursunuz.

 13. Merhaba

  Gumtree, rightmove ve zoopla gibi sitelerde ilanlara bakabilirsiniz. ‘Flat share’ kategorilerinde aramalısınız. Kendinize özel daire bulamazsınız. Sadece aynı evi başkaları ile paylaşarak bu fiyatta ev tutmanız olası.

 14. merhabalar ben istanbulada yaşıyorum emlakçılık işi ile ugraşıyorum ankara antlaşması ndan yararlanıp ingilterede iş kurmak istiyorum 50 bin sterlin sermayem var tabi ev tutması iş kurma bekgeleri falan derken elimde 45 bin gibi bir para kalır sizce bu miktar orada iş kurmama yeterli olurmu acaba

 15. Merhaba

  Kuracaginiz ise gore degisir. Emlakcilik yapacaksaniz kendi subenizi acmak icin yetecegini dusunuyorum ama oldukca ucuz bir semtte baslamaniz gerekebilir.

 16. Merhabalar

  Ben ukraynada yasiyorum daha dogrusu okuyorum , universtem bitmek uzere ve burada is kurmak istemiyorum malum kriz vs.. Londrada veya ingilterenin diger sehirlerinde is kurma veya is bulma imkanlari nelerdir??Mesela restoran acsam kac bin sterlin cebime koymaliyim ozetle birikim yapabilir miyim? :) edit:Bahcesehir Universtesinde 3 yil ing Eko okudum Burda da 3.yilim rusca isletme okuyurum….

 17. Merhaba

  Calisma izniniz varsa is kurmaniz tabiki de mumkun. Restoran acmak icin gerekecek miktari restoran isi yapmissaniz az cok bilirsiniz diye dusunuyorum. Yapmadiysaniz ben de bu konuda tecrubem olmadigi icin yanitlayamayacagim. Birikim yapabilir misiniz? Tabiki de. Birikim yapma sansi ulkeye gore degil kisiye gore degisir.

 18. merhabalar,
  13 mayıs günü Londra’ya geleceğim. uzun süre kalmayı düşünüyorum. Telefon hattı ve internet konusunda nasıl bir yol izlemem gerekli acaba?

 19. İş sizin tesisatciyim ama ne iş olsa razıyım borcum çok

 20. Merhaba,

  Eşimin işi nedeniyle Londra’ya geleceğiz. Çocuğumuz yok. Ev kirası ve sabit giderleri ödedikten sonra elimize aylık 800-900 Pound kalıyor. Bu parayla geçirebilir miyiz? Bir de ben dependant (tier 2 general) olarak Londra’da çalışabilir miyim?

 21. Merhaba,
  İngiltere’de iş arıyorum. Cv hazırlamada İngiltere için özel bir format var mı? Websitenizin yönlendirdiği siteye Cv’mi yükleyemiyorum. Bu sitede bazı ilanların istedikleri özellikleri sağlıyorum. Hemen gitmek için de uygunum. Bu iş ilanlarına başvurmama ve İngiltere’de iş bulmama yardımcı olur musunuz? İşletme ve iktisat mezunuyum. Daha önce yurtdışında çalıştım. Benim için uygun işler ve başvuru süreci hakkında yönlendirebilir misiniz? İlginiz için teşekkür ederim.

 22. Evet bu miktar yeterli olacaktır. Tier 2 dependant visa ile çalışabilirsiniz.

 23. İş ilanları tek bir sitede barındırılmıyor. Bu nedenle bazılarına tıkladığınızda eğer ilanın olduğu sayfada sorun varsa CV yükleymeniz mümkün olmayabilir. Genellikle PDF veya word formatında CV kabul edilmekte.
  İş bulmak için gereken tüm yönlendirmeler sitede mevcuttur. Lütfen bu konuda yazdıklarımı okuyunuz ve sayfada belirtildiği gibi iş arayıp, başvuru yapınız.

 24. Merhaba Inan bey
  ben ıranlıyım . turıstık ajansta çalışıyorum ,turkçe ,ingilizce ve çınce dılı de bıraz bılıyorum . Istanbula gelmek ve ış bulmak ıstıyorum. Lutfan İstanbul’da nasıl bir iş bulmak için bana yardım edin.Nasıl burada bir iş bulabilirim ?

 25. merhaba
  ben biyologum , tıbbi biyokimya’da yüksek lisans yaptım , şu anda da tıbbi biyokimya’da doktora yapıyorum.Şimdiye kadar bir devlet hastanesinin biyokimya laboratuvarında çalıştım. 2 ay sonra evlenicem. nişanlım ingiltere’de yaşıyor.İngiltere’de iş bulabilir miyim? 35 yaşındayım. bu iş bulmamda sorun olur mu?

 26. Merhaba,

  Evet bulabilirsiniz. İşinizi tanımlayan anahtar kelimeler ile araştırma yapın. Verilmiş iş ilanlarına bakın. Ayrıca çalışabileceğiniz yerler ile önceden iletişime geçebilirsiniz.

 27. merhaba İnan bey öncelikle paylaşımlarınız çok faydalı oldu teşekkürler.
  ben seneye mezun olucam bölümüm endüstri mühendisliği bir seneliğine dil eğitimi için ingiltere ye gelmeyi düşünüyorum bu sırada benim çalışma iznim var mı kendi mesleğimi yapabiliyo muyum veya yapamıyorsam part time garsonluk falan yapabilir miyim? ayrıca çift vatandaş olma durumumda söz konusu. teşekkürler..

 28. Merhabalar,

  Eğer sadece Türkiye pasaportuna sahipseniz çalışma hakkınız olmayacak. Dil eğitimi için alacağınız öğrenci vizesi SSV. Bu vizede hem çalışma hakkı yok hem de vize süresi dolunca tekrar uzatamıyorsunuz. Geri dönüp tekrar vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Çifte vatandaşlık derken hangi ülke vatandaşlığını kastettiniz? Eğer AB üyesi bir ülke ise o zaman zaten o ülkenin pasaportu ile AB üyesi herhangi bir ülkede serbestçe yaşayabilirsiniz.

  Yasal çalışma hakkınız olmadan, sizi bir firma işe alırsa – ki buna restoranlar da dahil – ve bunun tespit edilmesi halinde firmaya çok büyük ceza veriyorlar. Sizi de ya uyarıyorlar ya da doğrudan sınır dışı edip 10 sene İngiltere’ye girme yasağı koyuyorlar. Ben önermiyorum ama çalışan var mı diye sorarsanız, yanıtım; olmazmı?! Binlerce…

 29. İyi günler. Hala bu site aktif mi bilmiyorum ama, ben hukuk mezunuyum. Kamu kurumunda avukat olarak çalışıyorum. Orta düzey bir ingilizcem var. Ve burada birikim yapamıyorum. İngiltere’ye gidip hem okuyup hem çalışmam için nasıl bir yol izlemem gerek. Buradaki diplomamın orada geçerliliği yok maalesef.

 30. daha ayrıntılı bi şekilde size mail attım oradan dönerseniz sevinirim teşekkürler.

 31. Merhaba,

  Eğer dil eğitimi için gelirseniz çalışma hakkı sunulmuyor. Üniversite eğitimi almak isterseniz part-time çalışma hakkınız olacak ve bunu değerlendirip masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Okurken pek birikim yapabileceğinizi düşünmüyorum. Full-time çalışma hakkına geçerseniz ise birikim yapabilirsiniz.

  Seviyeniz orta düzey ise tavsiyem Türkiye’de bir miktar para biriktirip İngiltere’ye dil eğitimine gelmeniz. Sonrasında ise hem yaşantıyı görüp, tecrübe edip hem de iş olanaklarını araştırmanız. Eğer fikriniz olumlu ise çalışabilmek için başvurabileceğiniz yöntemleri öğrenip gerektiği gibi başvuru yaparsınız. Örneğin Ankara Anlaşması, veya universitede yüksek yaparak Tier 4 GSV Vizesi almak gibi…

  Eğer dil eğitimi almaya karar verirseniz, admin@golondra.com adresinden benimle iletişime geçin. İndirimli kayıt yapmanız için referans verebilirim.

 32. Merhaba Inan bey.istanbulda yaşıyorum kendi isimle uğraşıyorum. /pastane/.ingiltere Londra’ya yerleşmek istiyorum,ailemle birlikte.iki kızım var biri 6 diğeri 10 yaşında.aynı zamanda aylem çift vatandaş. TR-Bulgaristan.çocuklar için okul işi nasıl olur.ve kiralık dairenin ücreti nekadar olur bizim 4 kişilik aile için.
  Kısacası bizim durumumuz orda nasıl işler. Bizi bilgilerinizle aydinlatirsaniz seviniriz.
  Tesekurler;Saygılar .Ferhan.

 33. Merhaba Ferhan Bey,

  Çocuklar taşınacağınız bölgedeki bir okula gidecekler. İngilizce seviyeleri ne durumda? Okulda zorluk çekebilirler.

  4 kişilik bir aile için kiralık daire fiyatları aşağı yukarı aylık 900 ila 1500 pound arası değişir.

  Belli bir birikim yaparak gelip bir süre deneyebilirsiniz. Önceden siz tek başınıza da gelebilir 2-3 hafta kalıp nasıl bir iş imkanı bulacağınıza bakabilirsiniz. Ön bilginiz olmadan bütün aileyi getirmek biraz riskli olabilir. İngilizce bilginiz iyi değilse hele o zaman ben öncelikle orta düzey bir İngilizce seviyesine çıkmadan seyahat planlarını erteleyin derim.

 34. Merhabalar inan ben. Ben yurt dışında okuyup yurt dışında çalışmak istiyorum. Suanda istanbulda reina clubda barmenlik yapıyorum. Bu sezon biriktircegim para ile londrada 4~6 ay ayarasi bir dil eğitimi almak istiyorum. Suanda butcem 8.000Tl. Sizce bu para bana yetermi ve sonrasinda seneye yani bu uil dil rgitimi aldıktan sonra ki yil universiteye orada gitmek istiyorum. Hem calisip.hem okuyorak okul masraflarını okul parasini cikarabilirmiyim ? Yardim ve onerinizi bekliyorum, kolay gelsin..

 35. Merhaba,

  8000 TL ile 4-6 ay civarı bir dil eğitimi ve barınma masraflarını karşılamanız zor. Ayrıca dil eğitimi sırasında yasal çalışma hakkınız da olmayacak. Üniversite eğitimi için yıllık 12000 pound civarı bir parayı gözden çıkartmalısınız ki bu sadece okul harcı. Diğer giderleriniz de olacağından yıllık 20000 pound üzerine çıkacaktır.

  1-2 aylık dil eğitimi için gelip sonra Ankara Anlaşması vizesine geçip çalışarak para biriktirmeyi deneyebilirsiniz. Barmenlik yapmaya devam edip birikim yaparsınız ama ne kadar sürede üniversite harcına yetecek para biriktirirsiniz emin değilim. Bir kaç sene sürebilir.

  Eğer dil eğitiminde karar kılarsanız ve 1-2 aylık eğitim mantıklı geliyorsa, admin@golondra.com adresinden bana ulaşın. İndirim alabilmeniz için yardımcı olurum.

Trackbacks/Pingbacks

 1. İş Bulmak – Nasıl İş Aramalı - [...] Calismak – Is hayati – Kariyer [...]

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>