Pages Navigation Menu

Ingiltere & Londra Rehberi

ÇALIŞMAK – İŞ HAYATI – KARİYER

Londra`da çalışmak için çok üstün özelliklere sahip bir insan olmanıza gerek yoktur. Her yeteneğe sahip kişi burada iş bulabilir. Hiç bir tecrübeniz yok ve dil bilginiz yeterli değil ise bile bir coffee shop (starbucks, coffee nero, costa, pret a manger gibi yerler) da işe girebilir ve geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Ne demek istiyorum?

Ne iş yaparsanız yapın hakkınız ne ise onu isteyin!

İşveren ve işçi ilişkisi açısından Türkiye standartlarının üzerinde bir çalışma ortamı bulacaksınız.  İşe girdiniz ve beklediğiniz gibi değil mi? Tavsiyem işvereniniz ile bunu net bir şekilde görüşüp eğer anlaşmazlığa düştü iseniz ayrılmanız. Başka bir iş bulmanız çok da zor olmayacaktır!

Öncelikle Öğrenciler İçin Londra – İngiltere’de Çalışmak Hakkında Bilgiler

İngiltere, öğrenciler için yarım zamanlı (GSV Tier 4 vizesi ile üniversite eğitimi almaya gelenler için haftada 20 saat, aynı vize ile dil okuluna gelenler için haftada 10 saat) çalışma hakkı tanıdığı için aslında ekonomik olarak son derece uygun bir tercihtir.  Çalışma hakkını almak için en az 6 aylık bir kursa yazılmanız gerektiğini ve belirttiğim üzere GSV Tier 4 vizesi almanız gerektiğini unutmayın.

Londra da hayat, Istanbul`dan daha ucuz!

Eger dil eğitimi icin İngiltereyi düşünüyor iseniz İngiliz Sterlini ile Türk Lirasi arası karşılaştırma yapıp gözünüzü korkutmaya gerek yok. İngilterede öğrenciliğiniz sırasında yapabileceğiniz pek cok iş var ve bu işlerde çalışırken kazancınız ile geçiminizi sağlamanız oldukça kolay. Londra`da ayda 800 pound ile geçinmek olası iken Istanbul`da ayda 800 Lira ile geçinmeniz nerede ise imkansızdır. Asla 800 pound = 2400 Lira ve Istanbulda 2400 lira yeter! gibi çeviri yapıp yanilgıya düşmeyiniz.  Londra da kazandığınızı Londra`da, Istanbulda kazandığınızıda Istanbulda harcıyorsunuz.

Örnek vermem gerekirse 1 pound ile pazarlarda 10 adet muz, 6-7 adet elma, 8-9 adet limon alabilirsiniz. Istanbul’da ise 1 lira ile ne alırsınız?

Bir pub da 1 pint (0,56 litre) bira 3.5  pound, Istanbulda ucuz barlarda 0.5 litre birayı 5  liraya verirler.

Mcdonalds, Burgerking gibi fastfood restoranlarda ortalama bir menu (bigmac; whopper) 4 ila 5 pound arası değişir(büyük boy), İstanbul`da en son 7 liradan fazla idi. Şimdi kim bilir kaç liraya fırladı? SÜPERSİN ENFLASYON! (İngiltere’de enflasyon oranları çok düşük)

Cep telefonu faturanıza bakarsak, Vodafone`dan  18 aylık kontrat yapip ayda 25 pound odeyerek sıfır km bedavaya cep telefonu aldım, her ay 600 dakika (her servis sağlayıcısına) ve sınırsız mesaj(her servis sağlayıcısına)`da faturaya dahil.  Türkiye’de ayda 600 dakika istediğiniz cep telefonu numarasını aramaya kalkın maaşınızın tamamını fatura olarak ödersiniz. (SÜPERSİN TELEKOMÜNİKASYON VERGİLERİ!) Güncel bir tavsiye olarak eğer iPhone düşkünü iseniz iPhone4 almanızı tavsiye ederim. Çoğu servis sağlayıcısı aylık £40 gibi ücretler ile 18 aylık kontrat yaparak alabildiğine konuşma dakikası, sınırsız mesajlaşma ve internet bağlantısı veriyor. Telefon için £200 gibi bir ücret ödüyorsunuz.

Kiralar Londra`da pahalı derler. Evet gayet pahalı :). Istanbulda Bağdat Caddesi ya da Bebek de kiraya çıkarsanız oralar  da pahalıdır. O açıdan bakarsanız Londra`da pahalı. Aylık 250 pound vererek de gayet rahat yaşayabilecek iken bazıları 500+ pound verip yaşamayı tercih eder ve pahalı der. Tamamen tercih meselesi ve biraz da bilgi gerektiriyor. Örneğin internete verilen ilanları iyi takip eder ve iyi bir konumda uygun bir oda bulursanız maaşınızın %15-20 sini kiraya verip çok rahat geçinebilirsiniz. Istanbul’da maaşınızın % kaçı kiraya gidiyor ?

Londra`daki ilk aylarımda aldığım maaşın %40 ı kiraya gidiyordu ve geçimimi sağlıyordum. Bu açıdan bakınca aslında abartıldığı kadar da pahalı  olmadığı görülüyor.

Bu konuda sayfalarca örnek verilebilir, anlatmak istediğim basit ve net! Herhangi bir iş yapın, tembellik etmeyin, Londra`da kazanacağınız para ile İstanbul`da kazanacağınız para arasında kıyaslama yapılınca İngiltere`de alım gücünüzün daha fazla olduğunu görüyorsunuz.

Ne kadar kazanılabilir?

Şöyle ki, çalışırken alacağınız saat ücreti en az 6.08  sterlin (1 Ekim 2011 itibariyle) olacaktır. Haftada 20 saat çalışırken ayda 486  sterlin civarı kazanabilirsiniz. Aylık kazancınız £486  ise vergi verilmeyen limit içinde olduğundan ötürüde bu paradan vergi düşülmeyecektir.

Hiç bir yeteneği ve bilgisi olmayan, İngilizcesi orta seviye bir öğrenci için başlangıçta bu kadar kazanmak bence gayet iyi. Eğer biraz şanslı ve ısrarcı iseniz saatine 6.5 ila 7  pound arası kazanabilir ve geçiminizi rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Teknik bilgisi ve deneyimi olanlar ise daha iyi işlere girip saat ücreti 7 sterlin ve üstünü rahatlıkla kazanabilirler. Örneğin bilgisayar programcısı,  web site dizayn veya geliştirme ile uğraşanlar saatine en kötü 10 pound alacaklardır ki bu rakam genelde 14-15 pound arasında değişir.  Saat başı £20+ kazanan ve henüz Londra’da ilk yılını dolduran pek çok kişi var..  Bu da demek oluyor ki aylık vergiler çıkınca ortalama 2000 ila 2500 pound arası bir kazanç!

Yapabileceğiniz bazı işler ve ortalama kazanç örnekleri verir isem:

 • Bulaşıkçılık– Garsonluk (ufak restoran gibi yerlerde): £6.08 /saat : £486 / aylik
 • Garsonluk vb işler(starbucks, burger king vb zincir restoranlarda): £6.08 ila £7  /saat: £486-£560 /aylık
 • Satış elemanı, tezgahtar : £6.08 – £7 /saat : £486- £560 aylık
 • Teknik her türlü iş : £7 – £20 : £560 – £1600

Eğer part time (yarı zamanlı) çalışacağım ve her şey kurallara uygun olsun, bel altına vurmuyorum! diyorsanız; en düşük kazanç ile bile dişinizi sıkarak yaşarken nerede ise geçinecek kadar para kazanabilirsiniz. Türkiye şartlarına bakın. Her zamanki gibi İstanbul’u baz alalım.  Full time(tam zamanlı) çalışırken bile anca geçinen birisi ile ayni hayatı İngiltere’de öğrenci olarak yaşayarak elde etmek bence son derece cazip.  Hele hele güzel bir iş bulup saatine 10 pound alarak ve kursunuz tatilde iken full time çalışıp para biriktirmeye başladığınızda dahada eğlenceli oluyor.

Para harcamak

Turkiye`den getirdiğiniz para çabuk eriyecek ve harcamak zor gelecek. Acı ama gerçek!  Üzülmeyin! Londra’da iş bulup çalışırken kazandığınız para sizi rahatlatacak ve hayat bir anda ucuzlayacaktır! Hmm 5 pound Türk Lirası ile 15 lira!(bugünün kuru ile, ileride bu değişirse aha hata buldum! diye sevinmeyin! Lira’mızın değerini düşürenler utansın) Çok pahalı almayayım! Türkiye’den getirdiğiniz parayı harcarken ister istemez aklınıza hep türk lirasına çevirip hesaplamak gelecektir. Burada para kazanmaya başlayınca bu sıkıntı ortadan kalkıyor. Hmm £5 ucuzmuş! demeye başlıyorsunuz. :)

Benim gibi elektronik cihazlara düşkünlüğünüz var ise de kazancınızı burda harcamak oldukça zevkli.  Çoğu elektronik ürün Türkiye’ye kıyasla daha ucuz. Sebebi ise hem İngiliz Sterlini’nin alım gücü hem de Türkiye’ye kıyasla alınan düşük vergiler.

Örneğin şuan( Kasım 2010) tr de 5500 liraya satilan Nikon d300 dijital profesyonel fotoğraf makinesi, Ingiltere’de 1000 pound yani bu günün kuru ile 3000 lira.  Tr de part time çalışarak ayda 1000 lira kazanan birisi hiç yemeden bu urunu 5.5 ayda alabilecekken aynısı Londra`da çalışan bir öğrenci için 1 ayda biriktirilen paraya eş değer.

Para biriktirir iseniz TR`e döndüğünüzde bu para daha da kıymetlenecek. Bütün bu getirileri göz önüne alırsanız İngiltere’de TR’den getirdiğiniz parayı tamamen harcamadan burda kazanıp burda harcayarak egitiminizi ne kadar ucuza getirebileceginiz kararına varacaksınız.

Londra’da aylık gideriniz ise eğer kira bedelinizi düşük tutar ve harcamalarınızda tutumlu olur iseniz 700-800  sterlin civarı (barınma, ulaşım, market alışverişi vb dahil)olacaktır.

Son güncelleme: 27 Temmuz 2012


195 Comments

 1. Merhabalar
  Ben ingilizce ogretmeniyim. İngiliz dili ve edebiyati mezunuyum. 1 yildir esimle birlikte almanyada yasiyoruz. Esim elektronik muhendisi. İki cocugumuz var. İngiltereye yerlesmek istiyoruz. Uzun sure ingilteredeki islere basvurduk esim icin. Fakat calisma veya oturma vizemiz olmadigindan hic bir sonuc alamadik. Hatta bir isde teknik olarak anlasmistik fakat vize olmadigini ogrenince vazgectiler. Acaba baska bir yolu olabilir mi? Veya ben ingilizce ogretmeni olarak orada is bulabilir miyim?

 2. Merhabalar,

  UK Salary tax calculator diye aratirsaniz pek cok site ne kadar vergi vereceginizi ve elinize ne kadar gectigini gosteren hesaplamalar yapiyorlar. Verdiginiz rakam icin aylik brut 4000 pound kazaniyorsunuz. Vergi olarak £751.83 ve National Insurance icin ise £347.87 bu miktardan dusulecek. Sizin elinize gecen miktar ise her ay icin £2,900.30 olacaktir. http://www.thesalarycalculator.co.uk/ sitesini kullanip hesaplamayi kendiniz de yapabilirsiniz.

  Ingiltere’de 2013 – 2014 yillari arasinda maas araligi yillik £32,011- £150,000 olan herkes %40 gelir vergisi vermektedir.

  Grimsby de aylik 1800 pound ve uzeri kazanarak gecinebilirsiniz. 2000 uzeri ise rahat rahat yeterli olacaktir. IT sektoru genelde Londra agirlikli olsa da kuzeyde de pek cok IT firmasi bulunmaktadir. GoLondra is ilanlari sayfasinda bulundugunuz bolge icin is ilanlarini aratabilirsiniz. Sayfada bulunan arama kutusunda yazili olan London kelimesini Grimsby veya o bolgeye yakin buyuk sehirleri aratacak sekilde degistirin. Turkish yazisini ise IT Consultant seklinde degistirip aratma yapin. Eminim ki pek cok is ilani ile karsilasacaksiniz.

  Simdiden bol sanslar.

 3. Merhabalar,

  Basvurularinizin olumlu sonuc almamasina uzuldum. Dediginiz gibi Ingiltere’de bulunmazken is basvurulari yapinca sirketler pek olumlu bakmiyorlar. Tavsiyem kendi vize sorununuzu cozmeniz. Almanya’da calistiginiz firmanin Ingiltere subesi varsa oraya gecebilmek icin firma icinde yer degisimi isteyebilirsiniz. Firma vize sponsoru olarak bu sorunu giderecektir.

  Boyle bir ihtimal yoksa, Ingiltere’ye turist olarak bir surelik ziyarete gelip bu surede is basvurulari yapip ozellikle buyuk firmalardan birisine girmeye calisabilirsiniz.

  Alternatif olarak turist olarak gelip Ankara Anlasmasi basvurusunda bulunarak kendi isinizi kurabilirsiniz. Biriniz bu basvuruyu yapsa yeterli olacaktir. Siz ya da esiniz bu basvuru ile vize alirsa basvuruda diger kisi onun sponsorlugunda calisma hakki aliyor ve full-time islere girebiliyor. Ankara Anlasmasi’ni arastirip size uygunsa bu yolu secmenizi oneriyorum.

 4. Merhaba İnan Bey,

  Öncelikle çok teşekkürederim yorumlarınız için. Biz aylık geliri hep 2400 olarak hesaplıyorduk.Bu hesaplamaya göre %30 vergi kesilmiş oluyor, %40 lık dilimde olduğumuz halde. Yıllık 48000 in %40 ını vergiye ayırdıktan sonra, aylık 2400 kazanıyor. İlettiğiniz ve sitenin bulduğu hesaplama 29000 gösteriyor, bu da yaklaşık %30 luk bir kesinti %40 değil. Tam güvenemiyoruz rakama. %40 dilime girmek maaşın doğudan %40 ının kesileceği anlamına gelmiyor sanırım?
  “Verdiginiz rakam icin aylik brut 4000 pound kazaniyorsunuz. Vergi olarak £751.83 ve National Insurance icin ise £347.87 bu miktardan dusulecek. Sizin elinize gecen miktar ise her ay icin £2,900.30 olacaktir. http://www.thesalarycalculator.co.uk/ sitesini kullanip hesaplamayi kendiniz de yapabilirsiniz.
  Ingiltere’de 2013 – 2014 yillari arasinda maas araligi yillik £32,011- £150,000 olan herkes %40 gelir vergisi vermektedir.”

  İkinci olarak eşlerden biri çalışma iznine sahip olunca diğerinin çalışma izni alması gerekiyor mu? Ve vatandaş olmadan İngiltere’ de çalışma izni olduğunda hastahane ve okul hizmetlerinden ücretsiz yararlanılabiliyor mu? Bir sitede vatandaş olmadan sağlık ve okul hizmetlerinden yararlanılamayacağını okuduk ve şaşırdık :)

  Teşekkürler
  Aslı

 5. ben bu sene dilimi geliştirmek amaçlı ingiltereye çıkıcam mesela orda geçinmek için neler yapabilirim

 6. Dil egitimi icin ogrenci vizesi aldiginizda calisma hakkiniz olmadigindan, gecinmek icin yapabileceginiz isler yasadisi olacaktir. O nedenle tavsiye vermem mumkun degildir.

 7. merhaba nisanlim ingilizce egitim veren bir univden mezun ing cok iyi ve 10 yildir satis mudurlugu yapiyor biz ingiltereye yerlesmek istiyoruz nasil is buluruz sitenizdeki ilanlara basvuru yapsak oturma iznimiz yok diye olumsuz sonuclanir mi nerden baslayacagimizi bilmiyoruz ve inanin cok yardima ihtiyacimiz var birde hsmb miydi tam hatirlayamadim ole bir gocmenlik secenegi vardi sanirim onun hakkinda bilgi verebilir misiniz coooook tsk ederim

 8. Merhaba,

  Ingilizcesinin iyi olmasi kesinlikle avantaj yaratacaktir. Lakin o kadar da kolay bir surec olmayacaktir. Is ilanlarina TR’den basvurdugunuzda firmalarin cogu Ingiltere’de calisma izniniz olmadigindan dolayi yanit vermeyebilirler. Ozel olarak calisma vizesi sponsoru olan firmalari kovalayabilirsiniz. Esiniz kendi sektorunde calisabilecegi firmalari arastirip o firmalarin insan kaynaklari departmanlari ile iletisime gecebilir. Ozellikle Turkce konusan eleman ariyorlarsa esinize sponsor olmayi teklif edebilirler. Boylece esiniz sayesinde siz de vize alip birlikte gelebilirsiniz. Zor bir surec ama mumkun.

  HSMP ise belli alanlarda oldukca basarili kisilerin her yil belli bir sayida verilen bu vize icin basvurmalarina olanak taniyan bir vize secenegi. Bu vize icin belli kriterleri yerine getirip yeterli puan alabiliyorsaniz ve o yilki kontenjan dolmasi ise basvurabiliyorsunuz. Ornegin esinizin yuksek lisans yapmis olmasi, cok yuksek bir maasla yillardir TR de calisiyor olmasi, yasinin cok buyuk olmamasi ve Ingilizce bilgisinin iyi olmasi gibi bazi kriterler var. Detayli bilgiyi UKBA sitesinden ogrenip size uygunlugunu kontrol ediniz. HSMP ile geldiginizde ise is bulmaniz daha kolay olacaktir.

 9. yine rahatsiz ediyorum ama son bu sozz:) dediklerinize bakilirsa bizim icin hsmp daha uygun 90 puan aliyor hesaplama yaptigimizda ancak kontenjan demissiniz basvuru yaptigimizda kontenjanin dolu oldugunu basvurunun basinda mi soyluyorlar yoksa biz butun evraklarimizi toplayip yolladiktan sonra mi cevap geliyor sizce sene sonu oldugu icin riskli mi yil basinda mi basvurmaliyiz nasil yol izlemeli tavsiyeniz nedir tekrar tesekkur ederimm kusura bakmayin basinizi agrittim

 10. HSMP sayfasinda bakarsaniz kontenjanin dolmus oldugunu soyluyor. Bu yil icin baska basvuru almiyorlarmis. Ocak ayi itibari ile tekrar kontrol edebilirsiniz. Bu surecte de gerekenleri inceleyip basvuru yapmaya karar verirseniz gereken belgeleri toplamaya calisirsiniz.

  Kontenjan doldu ise basvuramazsiniz. Basvurular tekrar acildiginda basvurmaniz mumkun.

 11. Merhaba, ben denizcilik lisesinde son sınıfım seneye 3 senelik deniz ve liman işletmeleri ön lisans yapıp Londra’da gemi brokerlığı üzerine lisans yapmayı düşünüyorum. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Geçim konusunda çok büyük soru işaretlerim var ayrıca hangi üniversitede gemi brokerlığı lisansı yapılıyor bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 12. Merhaba,

  Google da “london universities” yazdiginizda yukarida cikan listedeki butun unilerin sayfalarina ait linkeri goreceksiniz. Universite sayfalarina girip size uygun bir program var mi bulabilirsiniz.

 13. Merhaba. Bulgaristan vatandaslifim var.ogrendigim kadariyla ingiltereye sadece pasaportum ile gidip suresiz bir sekilde orda kalabiliyormusum. Avrupa birliginden oturu. Bir sene icerisinde londraya yerlesmeyi dusunuyorum. Ingilizcem anlayabilecegim duzeyde fakat konusma pratigim yeterli degil
  Nasil bor yol tavsiye efersiniz. Is bulabilmek icin neler yapabilirim.gradik tasarimciyim. Tesekkur ederim.

 14. Merhaba,

  Evet BG pasaportu ile çalışma hakkınız oluyor. Gelir gelmez İngilizce dil kursuna başlayıp bir kaç hafta sonra da iş bakmaya başlamanızı öneririm. Eğer bu süreçte full time iş bulursanız kursu dondurursunuz.

 15. Ben burdakilerin hepsi okudum çok aşina hak veriyorum oda maddi durumu olanlara ama mattindurumu hic iyi olmayanlar benden bir tavsiye ben su london 15 yasimda geldim şuan 22 yasindaayim ama benim alilem olmasa keainliklik ve kesinlikle sonu kotu olabilirdi ha etil yapmaya gelin ama su london geldim gele hic bisey istedim gibi gitmedi hayat çok zor burda ev kiralari çok bahli burada insanlar haftalarca calisiyor en iyi isi yapan 380 poun aliyor birde ayilesi varsa düşün gerisi i gecindiremiyor geldin devletten 3 yol yardim alamiyor zanmayinki buradaki insanlar yardim eder diye dustunmu bir onlar tek duruyor ben aksaaray yenipinar KÖYLÜYÜM bu gurbet kolay bisey degil hele bir boyle london dura gibi yerde tek diycem gelen bir pişman gelmeyen de bin pişman diye bilirim burada hayat çok zor kendiniz iyi bakin beni bulmak konuşmak isterseniz fazil68@hotmail.com MS gönderdim çektiklerimi orda anlatrim simdi nurani. Parasi bizim insanimizaa tatli geliyor ama bu london ne Vuvalar ne hayat sonduyor bilezmesiniz yazanlar bir bir tek bende son tazim hakkkinniz helal edin arkadaş benim cenazem uç güne kalmaz gelir

 16. Merhaba,Ben Londra’da 6 ay dilokuluna gittim 2006′da.Daha sonra Türkiye’de çalıştığım şirkette iş seyahatı için yaklasık 4-5 sefer yine ingiltere ye giriş çıkış yaptım.Şu anda geçerli 1,5 yıl ticari ziyaretçi vizem var.Tekrar Londra’ya gidip temelli taşınmak istiyorum ama hizmet sectöründe de yıllarımı vermek istemiyorum.Ingilizcem iyi.Nasıl iş bulabilirim?Turkiyeden mi başvurmalıyım sizce yoksa Londra’ya gidip çalışma vizesinden sonra iş aramak mı akıllıca olur.Teşekkürler..

 17. Londra ya gelmeden is ararsaniz isverenlerden yanit almaniz cok zorlasacaktir. Zira, sizinle vakit kaybetmektense baskasina ulasirlar. O nedenle tavsiyem Londra’ya geldikten sonra is bakmaniz yonunde olacaktir.

 18. merhabalar herkese ben de ingiltereye gitmeyi dusunuyorum ya is kurarak yada oradan biris ayarlayarak benkuaforum ama belki oradansalonkiralarim diyedusunuyorum dunya uzerinde 14 ulkeye gittim ve artik bi yerde kalmak lazim oyuzden simdi yanitlarinizibekliyorum neyapmaliyim bide bu vize isini nasil halletmeliyim cevaplarinizibekliyorum.

 19. öncelikle bu forumda emeği geçen herkese teşekürlerimi sunar saygılarımı dilerim,

  ben londrada bir dükan açmak istesem kira ücretleri vergi falan filan ne kadar gider, tahmini bir hesaplama yaparsanız çok sevinirim..

  Ve bir insan orda aylık 300£ ile geçimini sağlayabilirmi ?

  şimdiden teşkeürler…

 20. Merhaba,

  Aylik 300 pound ile geciminizi saglamaniz cok zor. Acmak istediginiz dukkanin bulundugu yere ve boyutuna gore kira ucreti cok buyuk farklilik gosterecektir. Londra da dukkan acmayi dusunuyorsaniz ve gerekli yatiriminiz varsa size tavsiyem bireysel danisman tutmaniz yonunde olacaktir.

 21. merhaba.
  bende en kisa sürede ingiltereye dil egitimi icin gitmek istiyorum gorustugum danismanlik şirketi bana Cambridge sehrini Londraya göre tercih etmemi önerdi.Fakat ben gittigimde herhangi bir iste calismayi dusunuyorum.Cambridge bu yuzden bnm için sorun olurmu?

 22. Merhaba arkadaslar

  Ben ingiltereye yerlesmek istiyorum okulumu bittirdim ben almanyada kaliyorum ama ingiltereye daha vazla seviyorum bana yardimci olabilirmisiniz.
  Orda hayat nasil ne gibi seyler yapabilirsin orda kalmam sikinti olurmu.
  Ben avrupa vatandasiyim dogma buyuyume.

  Slmlar

  Saygilarimla

 23. ingiltereye imzirden çalışmaya gitme istiiyoru sırf dili öğrenmek adına ne diyorsunuz arkadaşlar s teşekkürler

 24. Merhaba,

  Cambridge ogrenci sehri ve daha sakin bir ortami var. İş olanakları Londra’ya göre daha kısıtlı ama dil eğitimi alırken yasal olarak çalışma hakkınız olmayacağından tekrar düşünmenizi öneriyorum.

 25. Ben londraya yeni geldjm calisma iznim var ama dil bilmiyorum elektrik ve su tesisat ustasiyim nasil is bulabilirim

 26. Merhaba inan bey email adresini verirmisin londra hakkinda bir kac sey soracaktimda

 27. Slm arkadaslar

  Ben londraya tasinmayi dusunuyorum ama ben avrupada vatandasiyim.

  Londraya gitsem is bulabilirmiyim orda hayat sartlari nelerdir bana yardimci olabilirmisiniz.

  Eyer olmak istiyorsaniz email adresinizi gonderin ben baglanti kurarim.

  Saygilarimla

 28. Merhaba,

  Sitede bu konular hakkinda pek cok yazi bulabilirsiniz. Is bulabilmek icin Londra İş İlanları sayfasına bakabilirsiniz. Pek çok iş ilanı listelenmektedir. Hayat şartları için ise Londra’da Yaşam sayfasına bakabilirsiniz.

 29. Merhaba ilhan bey

  Sormak istedigim br kac soru daha var ama bu benim email adresim is hayatiyla ilgili
  tayfunturk93@hotmail.com

  Saygilarimla

 30. Merhaba çok güzel yazmışsınız, benimde şöyle bir sorum olacak, orada bir tanıdık aile bu yaz 3 aylığına çocuk bakıcısı istiyorlar ve benimde ingilizcem orta, bana turist vizesi gönderecekler. Haftalık 50 pound harçlık verecekler, yani ayda 150 pound, türkiyedende biraz para gelecek, gelenle birlikte aylık 220 pound falan kazanmış olacağım. Yalnız benim kalma, yeme içme gibi harcamalarım olmayacak bana o aile bakacak, ancak şehir içi seyahat ve alışveriş yapıcam, sizce bu para bunlara yeterli mi? Ve orada bakıcılık yaparak 3 ay geçinmek, orta seviyede ingilizce bilirken bir çocuk bakmak mantıklı mı sizce ??
  Teşekkürler şimdiden

 31. Merhaba,

  Size turist vizesi gonderemezler. siz vizenizi kendiniz basvurarak alacaksiniz. Aile sadece kalacak yer olarak kendi adreslerini belirtmenizi soyleyip barinma konusunda destek olacaklarini belirtir.

  Yapacaginiz alisveris ve seyahat ne boyutta olur bilemiyorum ama sehir ici her gun dolasmak isterseniz yetmez. Haftada 1-2 kere cikip dolasicaksaniz bu para yetebilir.

 32. Merhabalar İnan bey

  biz abla kardeş avustralya ya da ingilterede dil eğitimi almak konusunda kararsızız artılar eksiler olarak ele aldık ve ingiltere cazip gelmeye başladı eğer ki nsaclk7@gmail.com adresinden bana ulaşabilirseniz sizden bilgi almak isterim bu konu dahilinde teşekkürler

 33. Merhaba,

  Sitede Ingiltere hakkinda pek cok yararli bilgi bulunmaktadir. Sorularinizin buyuk bir cogunluguna yanit alabileceginizi dusunuyorum.

 34. mayıs 20 – eylül 20 ingiltere de (LONDON) erasmus staj hareketliliğine katılıyorum.okuldan aylık 602 euro alışacğım. çalışacağım yer yemek ve yol parası veriyor ama konaklama sağlamıyor.KONAKLAMA hakkında yardımcı olur musunuz. tesekkürler

 35. Merhaba,
  Konaklama için sitede pek çok yararlı bilgi bulunuyor. Hepsini okuduktan sonra nasıl kalacak yer bulacağınız konusunda epey bilgili hale geleceksiniz.

 36. Merhaba,

  Ben Ankara Anlasmasiyla Ingiltere de Londra dan baya uzak bir yerde yasiyorum, suan bir tanidigimin evinde kaliyorum self employee olarak calisiyorum ama islerim iyi gitmiyor. Londra ya yerlesmek istiyorum, moda tasarimcisiyim bana Londra da meslegim uzerine is bulabilecek bir ajans ariyorum. Bir bilginiz varsa yardimci olursaniz sevinirim, tesekkurler.

 37. Merhaba

  Sitedeki ilanlara bakip degerlendirebilirsiniz.

 38. selam,
  ben yurtdışı öğretmenlik sınavına hazırlanıyorum. ülke olarak ingiltere’yi seçmeyi düşünüyorum. 3 yaşında oğlumla 1500 pounda geçinebileceğimizi yazılardan anladım:) yalnız ben okuldayken oğlumu okula verebilir miyim? biz oraya geldiğimizde muhtemelen 4,5 yaşında olacak. okul fiyatları tahmini ne kadardır? teşekkürler inan:)

 39. Merhaba

  Anaokuluna gonderebilirsiniz. Bulundugunuz bolgeye gore degismekle birlikte gunluk fiyatlari 30 ila 120 pound arasi olabiliyor. Ayrica 1500 pound net maas ise gecinmeniz mumkun. Aksi halde tavsiyem kesinlikle ayni daireyi baskalari ile paylasmak yonunde olacaktir. Mumkun mertebe kiralarin ucuz oldugu bir semt secmelisiniz. zoopla ve rightmove sitelerinde aratabilirsiniz.

 40. Merhabalar,

  91 92 yıllarında yabancı dilimi geliştirmek için bir yıl Londra’da kalmıştım. Türkiye de iken Londra da dil okuluna kayıt yaptırıp ve ayrıca kalacağım yeri ilk 6 ay ingiliz aile yanı seçip dil okuluna gitmiştim.Dil geliştirmede mükemmel oldu diyebilirim.Tabi eğitim sırasında Türkçe konuşmamaya gayret etmiştim.Şu an çalıştığım iş alanlarında yabancı dilin etkisini çok faydalı görüyorum.Bir kere para harcadım ve karşılığını gördüm.Yıllar sonra tekrardan Lındra özlemi oldu içimde ve hatta bu sefer oraya ailecek nasıl yerleşiriz planı yapmaya başladım.Mesleğim bilgisayar yazılım ve bir çok firmanın benim donanımda eleman baktığını görüyorum.İş.bulma ve yerleşim konularında araştırmalar yapıyorum.Bu tarz konuda bana bilgi vererek yardımcı olmak isteyen arkadaşların yardımını rica edecektim.
  Teşekkürler,

  Tarık

 41. merhabalar inan bey ben oto tamiri işmakineleri kamyon beton pompa tamiri yapıyorum ingiltere ye yerleşip bir işyeri açmak istiyorum ankara antlaşması ile benim yaptıgım iş ingiltere de geçerli bir meslekmidir kulaktan duyma laflarla çok güzel oludugu söyleniyo mesela bir tamirhane açmak için ortalama iş yeri kirası nekadardır 250m bir dükkan iş yapılabilecek bir yerde..

 42. merhabalar inan bey ben 6 alylığına londraya dil eğitimi almaya geldim.şu an londradayım.okulu 3 ay önce bitirdim(gaziantep üniversitesi makina mühendisliği bölümü).açıkçası londrada yaşamayı düşünüyorum dil eğitiminden sonra mesleğimle ilgili londra da iş bulabilmem için bana ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz.örneğin mba yap kesin iş bulursun:) şimdiden teşekkürler…

 43. Merhaba,

  MBA yapmak avantaj sağlar ama kesinleştirmez. MBA yaparken eğitmenler size referans olup belli firmalara yöneltiyorlar. Bu vesile ile iş bulmanız kolaylaşıyor. Sonrasında çalışmaya devam edebilmek için belli şartların yerine getirilmesi gerekmekte. Çalışma vizesi önemli bir sorun olduğundan ne şekilde bu sorunu gidereceğiniz üzerine araştırma yapmalısınız.

 44. öncelikle çok teşekkürler inan bey sorumu cevapladığınız için.sizce hangi alanda yüksek yapmalıyım?internetteki araştırmalarıma göre project management alanı londra da birçok kapıyı açıyormuş iş olarak.vize konusuna gelince yüksek yaparsam 1 yıl çalışma iznim oluyor zaten sonrası içinde ankara anlaşması yapabilirmiyim sizce?

 45. Merhaba arkadaslar

  Ben londrada insaat sirketinde calismak istiyorum bana yardimci olabilirmisiniz.

  Tanidiginiz birileri varsa belki bana yardimci olursunuz.

  Tesekkurler

  Saygilarimla

Trackbacks/Pingbacks

 1. İş Bulmak – Nasıl İş Aramalı - [...] Calismak – Is hayati – Kariyer [...]

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>